Teras çatılarda su yalıtımı yaparken üç ayrı ürün tercih edilebilir. Bunlar bitümlü, çimento-akrilik esaslı veya poliüretan esaslı ürünlerdir. Hangi tip ürünle su yalıtımı yapılırsa yapılsın öncesinde yüzey hazırlığına çok dikkat edilmelidir. Uygulama yüzeyi iyice temizlenmeli, gevsek parçalar kazınmalıdır. Yüzey temiz, tozsuz ve yağsız olmalıdır. Sivri uçlar ve köşeler pahlanmalıdır.

- Bitüm esaslı ürünler ile teras çatı yalıtımı: Astar olarak BİTÜMFİX WP Astar yaklaşık % 20 su ile karıştırıldıktan sonra püskürtme makinası veya bitim fırçası ile uygulanır. Astarın kurumasından sonra üzerine iki kat BİTÜMFİX ELASTİK, BİTÜMFİX ELASTİK W veya BİTÜMFİX BC 2K ürünlerinden tercih edileni yerine göre mala, bitüm fırçası veya püskürtme yolu ile sürülür. Katlar arasında taşıyıcı file veya 50 gr/m2 geo tekstil keçe konması ve kuruyana kadar beklenmesi tavsiye edilir. Teras çatının üzerinde gezilmeyecekse, yapılan uygulamayı zararlı UV ısınlarından korumak için uygulama üzerine ALUFİX Alüminyum Bitüm Esaslı Yansıtıcı Boya tek kat uygulanır. Eğer teras çatının üzerinde gezilecekse uygulamanın üzerine 100 gr/m2 geotekstil keçe konması ve koruma şapı atılması tavsiye edilir. Yalıtımın teras çatının yan duvarlarında kaplamanın bitiş kotundan en az 15-20 cm daha yükseğe çıkartılması gerekmektedir. Yalıtım perapetin üzerine taşırılarak üzerine mermer veya harpuşta konmalıdır.

- Çimento + akrilik esaslı ürünler ile teras çatı yalıtımı: AQUACEMENT UV500 arasına tercihen file konularak tamiratı yapılmış ve pahlanmıs yüzeye iki kat uygulanır. Teras çatının üzerinde gezilmeyecekse, şap üzerine AKRİLAN 600 iki kat uygulanabilir. Eğer teras çatının üzerinde gezilecekse uygulamanın üzerine 100 gr/m2 geotekstil keçe konması ve koruma şapı atılması tavsiye edilir. Yalıtımın teras çatının yan duvarlarında kaplamanın bitim kotundan en az 15 - 20 cm daha yükseğe çıkartılması gerekmektedir.

-Poliüretan esaslı ürünler ile teras çatı yalıtımı: POLAN A Poliüretan Zemin Astarı ile astarlanmış yüzey üzerine POLAN 500 Poliüretan Kaplama iki kat uygulanır. POLAN 500 UV dayanımlı olduğu için ayrıca üzerine kaplama yapmaya gerek yoktur.